„ Najpierw jest myśl,

potem słowo i działanie.

To co zobaczysz najpierw pojawiło się w Twojej głowie,

dlatego kontroluj swoje myśli”


Pokój Umysłu


Wiele lat temu zastanawiałem się czy moje systematyczne treningi dają mi prawo sądzić, że to one nauczyły mnie ciężkiej pracy i czy to będzie miało odniesienie w mojej niekoniecznie sportowej przyszłości. Teraz już wiem, jaka jest odpowiedź. Odpowiedź brzmi każdy ma takie same zasoby i kwestia jak z nich korzysta. Sprawa byłych sportowców i ich przedsiębiorczości myślę ma się tak jak do każdego innego zawodu, ścieżki życiowej, która nauczyła Cię systematyczności, rywalizacji czy sposobu na oswajanie się, z faktem, że możesz doznac porażki. Myślę, że jest równie wielu chłopaków i dziewczyn, którym posypał się świat po karierze sportowej i tyle samo, którzy coś osiągnęli.

Wniosek z tego jest jeden nasz umysł łapie wzorce, tworzy sobie schematy, ale niećwiczone są zapominane i zajmują ich miejsce inne. Jeśli potrafi to wykorzystać to świetnie, ale sport nie dał nikomu gwarancji sukcesu tak jak nie da ta metoda, tak jak nie da żadna inna książka.

Odtwórcze, traktowanie książek, kursów , zapożyczonych schematów , bez dogłębnego wejścia w swoje emocje, umysł czy ducha nie przyniesie nigdy dobrych rezultatów. Każdy ma swoją tożsamość i to dotknięcie swojego JA daje świadomość tu i teraz i tym samym podążanie droga, którą nauczyłeś się w czasie super kursu, kariery sportowej czy najlepszej na świecie książki.

Dlatego nasz pokój umysłu zaczynamy od poznania siebie. Bodźców, które do nas docierają ogólnych , a potem dopiero związane z naszą osobą, z naszym treningiem. Bardzo często to co widzimy jest zupełnie czym innym, niż tym co widzą inni. Przykładem najlepszym są kobiety i mężczyźni, którzy wpadają w stany chorobowe, bo cały czas uważając, że są albo za mali, albo za duzi. To wszystko jest praca z własną percepcją i dalej ze swoim wnętrzem. Brzmi bardzo prosto i jeśli się udaje przynosi niewiarygodne rezultaty. Percepcja jest w stanie namalować setki różnych obrazy, patrząc na ten sam krajobraz.

Wracając do początku… tutaj poszukamy w sobie tego jak my postrzegamy świat wokół nas. Jak rejestrujemy i jak za pomocą sprzężenia zwrotnego komunikujemy się ze sobą jak i z naszym światem zewnętrznym. Czy bodźce, które dostajemy odbieramy stymulują nas do działania czy powodują odwrotną reakcję, itd.itd.

Jest tyle dowodów na to, że nasze postrzeganie świata nie jest zależne od świata, a od nas. Naprawdę trzeba być ignorantem żeby wypierać tą relację. Wystarczy spać klika godzin żeby od rana być nerwowym. Wystarczy mieć kłopoty „sercowe” żaby świat wydawał się szary i bez sensu. Wystarczy zdenerwować się w samochodzie, żeby ręce zaczęły się trząść, a żona w telefonie od razu wyczuła, że coś jest w głosie nie tak. Ile razy przed jakąkolwiek terapią manualną chodziliście zdenerwowani, zestresowani , a po masażu wychodziliście pozbawieni tych emocji, szczęśliwi i zrelaksowani ?

Umysł jest wspaniałym komputerem, do którego docierają miliony informacji każdego dnia, a tylko nasze przekonania, nastawienie powoduje co z nich zostaje odebrane przetworzone jako nasze doświadczenie.

W jednej z książek możecie przeczytać, że umysł z dnia na dzień zmieni swoje wartości jeśli wy uwierzycie, że prawda wczorajsza nie jest już prawdą. I podacie mu wiarę w zupełnie inne wartości następnego dnia. Umysł wierzy w to co mu powiecie. Sam nie myśli. Jedna z ciekawych teorii mówi, że mózg jest formą odbiornika, który odbiera myśli jak odbiornik radiowy, ale sam ich nie tworzy.

W wielu religiach czy systemach filozoficznych mowa jest o jednym słowie, jednym oddechu , jednej sytuacji czy jednej chwili. Mowa jest o tym w kontekście oświecenia, uzdrowienia, ujrzenia prawdy. Chwila staje się przełomem, przepraszam , każda chwila jest przełomowa. Każdy oddech , słowo czy chwila daje uświadomienie sobie tu i teraz . Spokój i skupienie nie wymaga wielu godzinnych praktyk oddechowych , medytacyjnych. Inaczej , jak już odnajdziesz w sobie ten stan, to wcześniej czy później będziesz umiał do niego wracać i wprowadzać się w niego automatycznie. Ale żeby doszło do tego momentu trzeba wykonać pracę. I po to właśnie zajmujemy się tym pokojem .

Żeby zrobić porządek we własnym umyśle, czasami dla kogoś będzie już wyzwaniem nic nie robienie, dla innych niemówienie , a już przeprawą wpław przez Amazonkę będzie dla części z Was, zamknięcie oczu. Dlatego choć droga wydaje się łatwa, czasami bywa zupełnie niedostępna i wymaga masę pracy.

Krokiem w kierunku świata zewnętrznego jest oczywiście język. To on jest ucieleśnieniem myśli. On jest kontynuacją tego co dzieje się w naszym umyśle. Dlatego ma tak duże znaczenie, żeby też nauczyć się go kontrolować.

Z ułożonym językiem i postrzeganiem świata można zmieniać przekonania, wchodzić w wartości czy budować swoją przyszłość.

Teoria umysłu lustrzanego najbardziej zauważalna przy słynnym odruchu ziewania albo może podam trochę weselszy przykład śmiechu. Ciężko opanować i nie oddać uśmiechu jak ktoś z kim rozmawiamy uśmiecha się do nas . Oczywiście nasze „naśladownictwo” czy może inaczej, to jak mozg reaguje na to co widzimy jest udowodnione naukowo i teraz już wiemy, że nic co widzimy nawet jeśli myślimy, że jest to na przykład tylko film nie pozostaje bez śladu w naszym umyśle. Dlatego tak ważne jest jakimi emocjami się otaczamy w pracy, w domu czy wśród znajomych. Często powtarzane marudzenie koleżanki z pracy w końcu nas też przekona i zaczniemy patrzeć na świat przez jej szare okulary.

Umysł potrzebuje spokoju, na którym można zbudować jasną wizję tego czego chcemy. Nasz mózg odbiera każdą myśl, czy jest dobra czy zła wszystkie są dla niego bodźcem do działania. Dlatego tak ważne jest co myślimy o sobie, o innych , o świecie. Umysł jak mówił klasyk jest jak gleba, w którym myśli są jak ziarna , emocje , motywacja jest słońcem , a działanie wodą.

Wszystko jest myślą i tam się zaczyna. U nas jest czas na przeformatowanie myśli żeby prowadziły nas w świadomej części naszej percepcji w kierunku, który jest dla nas najlepszy.

Podsumowywując co tak naprawdę robimy w pokoju umysłu. W zbalansowany sposób narzędziami pracy z umysłem m.in. są takie treningi, w których :

  • Poznajemy swój umysł i swoje myśli - Perception
  • Uczymy się nie myśleć i uwalniać - Release
  • Uczymy się świadomości „tu i teraz” - Present
  • Analizujemy swój system wartości - Belifs
  • Ogniskujemy Terazniejszość, pracując na linii czasu – Timeline
  • Tworzymy swój dom harmonii – Harmony House
  • Kotwiczenie – Anchoring